Like the new Byrdseed logo? It's handmade from Blot and Dot.

Big Gifts, Small Prices

Gifts

Photo by sun dazed

During Christmas, my younger sister received more gifts than me. Sensitive to this, my parents explained that my video games and Lego, although small, cost far more than the type of gifts she liked. They assured me that they spent an equal amount of money on us both.

This got me thinking: as a holiday math project, let’s analyze the relationship between sizes of gifts and their prices.

As usual, the data’s already waiting for us, this time on Amazon.com.

I’ve put together a spreadsheet for you to use or download as an Excel file (I think you lose the images though). Calculations are already included. Of course, you may choose a completely different set of toys if you’d like.

The Opening

As an opening question, ask students which is worth more: Thomas or this outdoor slide set?

Opening

Students might ask for clarification: how big are they? This is a perfect opening to discuss the relationship between price and size.

  • Are big toys always more expensive?

  • Are there some big gifts that are cheaper for their size?

  • How can we measure this?

We’re going to think like an aunt or uncle who really wants to impress their nieces and nephews, but doesn’t want to overspend. We’re looking to maximize size and minimize price.

My Four Goals

The four characteristics I look for when developing a math project are:

  • Authentic Data: From Amazon.com

  • Conflict: What’s the cheapest, largest gift I can buy?

  • Perspective: Cool aunt or uncle (on a budget).

  • Product: brochure, presentation, website, etc

Price Per Cubic Inch

We’re trying to find out how much we’re paying for the size of a toy. There are two steps to determine this. For each toy, we’ll:

  1. Calculate volume.

  2. Determine price per cubic inch using ratios.

Here’s the calculations for the slide and Thomas:

Item Price Volume $ / cubic inch
Outdoor Slide $160 95,000 in3 $0.002/in3
Thomas Toy $13 25 in3 $0.50/in3

Sure, the slide may be $160 dollars, but measured in dollars per cubic inch, Thomas is 250 times more expensive! Not a great choice for the aunt and uncle looking to maximize size and minimize price!

Getting The Data

If you have access to computers, students can dig up dimensions, price, and weight on Amazon.com. If not, print and copy this sheet or modify the Excel file.

Disclaimer: Prices will probably change a bit, and I used regular rather than sale prices.

Then, have students determine price per cubic inch for the remaining toys. You can group kids up, collaborate as a class, or assign this individually.

Graphing

Students should graph their data to identify patterns. Here’s a scatter plot showing total price compared to $/in3.

Scatter plot

Immediately I note that the expensive Lego Imperial Shuttle is actually pretty cheap based on its size, especially compared to the RC Helicopter. The Yu-Gi-Oh cards are quite inexpensive in both dimensions.

Product

Finally, students create products to recommend, and explain the math behind, their top choices for those looking to secure the title of “cool aunts and uncles.” Possibilities include:

  • Presentations

  • Brochures

  • Websites

Products are a great place to differentiate by students’ talent, as well as for your time! Keep it simple or go complex. For more ideas, download David Chung’s presentation menu or use The Differentiator.

Extensions

You could also:

  • incorporate proportions to calculate how large or small a toy would have to be to match the price of another toy

  • have students bring in their own toys to measure

  • investigate price per pound

  • take surveys to determine a preference for cheap/heavy toys

  • teach kids to use spreadsheets to calculate tons of data quickly

Let me know how it goes if you try it out. I especially love to hear your adaptations for younger/older kids! Email me ian@byrdseed.com or tweet me at @ByrdseedGifted.



Please Share

Pin It

Feel free to get in touch: ian@byrdseed.com, @ByrdseedGifted, Facebook, or .

Get Monthly Updates

Join over 9,500 educators!